راهنمای تهیه فایل تدریس کلاس آنلاین آموزش زبان

تهیه فایل ارائه کلاس آنلاین آموزش زبان، بایدها و نبایدها

معمولا اکثر اساتید از پاورپوینت به عنوان ابزار آموزشی در کلاس های آنلاین خود در زبانیکا استفاده می کنند. پاورپوینت به عنوان ابزاری مناسب برای جلب نظر زبان آموزان در کلاس آنلاین آموزش زبان مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله نکاتی را در مورد تهیه اسلایدهای کلاس آنلاین ارائه می دهیم تا بتوانید با آماده سازی اسلایدهای جذاب و خیره کننده زبان آموزان تان را تا انتهای کلاس آنلاین بدون اینکه حوصله شان سر برود مدیریت کنید.

عنوانی خاص برای کلاس آنلاین تان انتخاب کنید

نخستین وظیفه شما به عنوان ارائه دهنده و استاد انتخاب عنوانی مناسب و بسیار خاص برای کلاس آنلاین است تا بتوانید نظر افراد را جلب کنید. برای مثال به جای استفاده از عنوان ساده و تکراری « چگونه زبانمان را تقویت کنیم؟ »

عنوان زیر را جایگزین آن کنید:

«۵ گام مفید و مؤثر برای تقویت زبان انگلیسی شما»

مطالب کاربردی و آموزنده به همراه تمرین در فایل ارائه کلاس آنلاین قرار دهید

اولین نکته کلیدی که در هنگام آماده کردن فایل ارائه کلاس آنلاین باید به آن توجه داشته باشید این است که اطمینان حاصل کنید محتوایی که می خواهید با زبان آموزان به اشتراک بگذارید جذاب، درگیرکننده و کاربردی است. مطالبی را به زبان آموزان ارائه دهید که بتواند زبان آموز را به سمت یادگیری و تمرین و تکرار سوق دهد. برای مثال در انتهای کلاس از آنها بخواهید تمریناتی که در فایل ارایه شده را انجام داده و در جلسه بعد ارایه کنند.

اگر محتوای شما برای زبان آموزتان تکراری و خسته کننده باشد ممکن است افراد از کلاس آنلاین خارج شده و یا اینکه به صحبت های شما گوش ندهند. این نکته را از یاد نبرید که مخاطبان شما حضور فیزیکی ندارند و نمی توانید مستقیما عکس العمل آن ها را نسبت به محتوای کلاس آنلاین تان ببینید. ممکن است از محتوایی که ارائه می دهید ناراضی و یا بر عکس از کلاس آنلاین شما بسیار استقبال کنند. با توجه به این شرایط بایستی حداکثر تلاش خود را برای جمع آوری و ارائه محتوای کاربردی، مناسب و جذاب انجام دهید.

زبان آموزان تان را به دام بیندازید

در حین آماده سازی فایل پاورپوینت یا همان فایل ارائه کلاس آنلاین به زمان بندی و نحوه ارائه مطالب توجه داشته باشید.

۴ نکته برای اینکه بتوانید زبان آموزان خود را به دام بیاندازید:

  • شروع کردن کلاس آنلاین با معرفی خودتان یا موسسه و یا آموزشگاه تان امری منطقی است. چون حاضرین در کلاس آنلاین شما پیش از آنکه به مطالبی که می خواهید ارائه دهید علاقه مند شوند، نیاز به دلیلی برای شنیدن صحبت هایتان دارند.
  • بحث را با مهم ترین مطلب شروع کنید تا زبان آموزان را مجذوب خود کنید و مانع از خروج آن ها از کلاس آنلاین تان شوید.
  • کلاس آنلاین تان را با یک نکته متقاعد کننده، افشا کردن مطلبی در مورد یک موضوع خاص یا یک اظهارنظر قدرتمند درباره توانایی های خود شروع کنید. این کار به شما کمک می کند تا افراد حاضر در کلاس آنلاین را به دام بیاندازید.
  • می توانید کلاس آنلاین خود را با مطرح کردن یک سوال اساسی که نیاز به پاسخ دارد یا یک حقیقت مهم که می تواند نظرها را جلب کند و راه را برای یک ارائه عالی و اثربخش هموار نماید شروع کنید.

زبان آموزان خود را هدایت نمایید

در کلاس آنلاین با استفاده از امکاناتی که نرم افزار کلاس آنلاین آموزش زبان در اختیار شما قرار می دهد می توانید مخاطبان خود را هدایت و نظرشان را به موضوع خاصی جلب نمایید. برای مثال به منظور تاکید بر روی نوشته خاصی یا بخشی از یک نمودار یا تصویر که در فایل ارائه کلاس آنلاین قرار دارد می توانید از پوینتر (نشانگر) استفاده نمایید یا می توانید برای نوشتن مطلب خاصی از وایت برد و قلم نوری استفاده کنید.

با افزودن المان هایی به اسلایدهای فایل ارائه نیز می توانید نظرات زبان آموزان حاضر در کلاس آنلاین تان را به سمت موضوعی خاص هدایت کنید. برای مثال فرض کنید در یکی از اسلایدها، چندین مورد را در جعبه های مستطیلی شکل نوشته اید و می خواهید نظر حاضرین در کلاس آنلاین را به یکی از آن ها جلب کنید. برای این کار می توانید با استفاده از رنگی متفاوت آن مورد خاص را هایلایت کنید. حواستان باشد در استفاده از رنگ بندی های مختلف و افزودن جلوه های بصری زیاده روی نکنید.

در آغاز کلاس آنلاین آموزش زبانتان تصویر خود را نشان دهید

اگر مایل به پخش تصویر خود از طریق وب کم در حین برگزاری کلاس آنلاین نیستید و می خواهید فقط صدای شما برای زبان آموزان پخش شود، این امکان را به آنها بدهید تا بدانند چه کسی قرار است برای شان صحبت کند.

برای مثال می توانید تصویرتان را در ابتدای اسلایدهای ارائه تان قرار داده و یا در حین معرفی خود به نشانه ادب تصویرتان را از طریق وبکم به اشتراک بگذارید و پس از معرفی تصویرتان را قطع کنید.

از متون کمتر و تصاویر بیشتری در ارایه هایتان استفاده کنید

اگر دوست دارید کلاس آنلاین تان خسته کننده باشد و افراد حاضر در کلاس آنلاین آموزش زبان به صحبت های شما توجه نکنند حتما از نوشته های طولانی در فایل ارائه تان استفاده کنید. اما اگر می خواهید مخاطبان خود را هیجان زده کنید حتما از تصاویر مرتبط با موضوع بحث، تصاویر تکان دهنده و احساسی، اسکرین شات و افکت های گرافیکی در اسلایدهای ارائه تان استفاده کنید.

برای مثال فرض کنید شما در حال تدریس لغات زبان انگلیسی هستید، به جای آنکه لیست بلند بالایی از لغات انگلیسی را با بولت های فراوان نشان دهید از تصاویر جذاب و مرتبط با آن لغت در اسلایدتان استفاده نمایید.

صرفا برای آنکه اسلاید های ارائه تان خسته کننده نباشد از تصاویر استفاده نکنید. یک تصویر می تواند به عنوان مکمل در کنار صحبت های شما قرار بگیرد و این امکان را به وجود آورد که افراد بهتر بتوانند صحبت های شما را درک کنند. همچنین به خاطر سپاری و یادگیری مطالب با تصاویر بسیار بهتر از متن صورت می گیرد.

نکاتی که در انتخاب تصویر مناسب برای اسلایدهایتان که باید به آن توجه کنید:

  • تصاویر آموزشی را رنگارنگ و در اندازه های بزرگ آماده کنید و در اسلایدها قرار دهید.
  • از تصاویری استفاده کنید که باعث برانگیختن احساسات و الهام بخشیدن به افراد می شود و در آن ها انگیزشی جهت اقدام و عمل به وجود می آورد.
  • از تصاویری استفاده کنید که مرتبط با صحبت های شما بوده و در آموزش مطلبی که توضیح می دهید موثر باشد.

در اسلاید پایانی فایل ارائه کلاس آنلاین خلاصه ای از مطالب مطرح شده را بیان کنید

همیشه نکات کلیدی کلاس آنلاین تان را خلاصه وار مطرح کنید. با این کار شما محتوای اصلی را مجددا مرور کرده و بر میزان اهمیت آن ها تاکید می کنید. با خلاصه کردن مطالب کلاس آنلاین و نکات مهم می توانید پیش از آن که افراد حاضر در کلاس آنلاین پرسش های خود را مطرح کنند زودتر به آن ها پاسخ دهید.

اکثر اوقات افراد در مورد مطالبی که ارائه داده اید از شما سوال خواهند پرسید و این یک فرصت خوب است. پرسیدن سوال توسط حاضرین نشان دهنده آن است که کلاس آنلاین شما کاربردی بوده و توانسته اید نظر آنها را جلب کنید.

استراتژی های پیگیری را تعیین کنید

افراد در حین برگزاری کلاس آنلاین ممکن است پشت میز خود در محل کار و یا در منزل باشند و از آنجایی که شما آن ها را نمی بینید می توانید با استفاده از تکنیک هایی از دیدگاه هایشان در مورد محتوای کلاس آنلاین آگاهی پیدا کنید و ارتباط خود را با آن ها قطع نکنید.

این تکنیک ها به ادامه روابط تان با افراد حاضر در کلاس آنلاین کمک می کنند:

  • می توانید برای آن ها جزوه ای ارسال کنید یا در انتهای فایل کلاس آنلاین تان اسلایدی را قرار دهید که در آن مشخصات آدرس یا وبسایتی که می توانند با رجوع کردن به آن جزوه را دانلود کنند قرار دهید.
  • می توانید یک ایمیل پیگیری ارسال کنید و از آن ها بخواهید که نظرات خود را در اختیار شما قرار دهند.
  • بهترین و آسان ترین روش این است که پس از اتمام سخنرانی تان در محیط برگزاری کلاس آنلاین یک نظرسنجی آنلاین با سوالاتی که پیش از کلاس آنلاین آماده کرده اید ایجاد کنید تا همان لحظه از مخاطبان خود بازخورد دریافت کنید. شما با این کار می توانید نقاط ضعف ارائه خود و یا ایرادات فنی کلاس آنلاین تان را متوجه شوید و برای بهبود کلاس های آنلاین بعدی تان استفاده کنید.

در صورتی که برگزاری کلاس آنلاین تان بر عهده یک تیم اجرایی است می توانید سوال های نظرسنجی را برای آن ها ارسال نمایید تا بلافاصله پس از اتمام کلاس آنلاین نظرسنجی آنلاین را منتشر کنند.

شیوه استفاده از نرم افزار کلاس آنلاین آموزش زبان را در حد نیازتان فرا بگیرید

ساده ترین راه برای فراری دادن مخاطبان کلاس آنلاینتان این است که نتوانید با نرم افزار کلاس آنلاین کار کنید و کلاس تان را مدیریت کنید. این نکته بسیار بدیهی و در عین حال مهم است. اما با این وجود بارها دیده شده است که اساتید توانایی و مهارت کافی برای انجام دادن کارهای ابتدایی در محیط کلاس آنلاین را ندارند.

نرم افزار کلاس آنلاین را بشناسید و بارها و بارها تمرین کنید. اگر خودتان زمان کافی برای یادگیری نرم افزار را ندارید و یا نمی خواهید در مسائل اجرایی و فنی درگیر شوید می توانید روی کمک زبانیکا به عنوان تیم برگزار کننده کلاس آنلاین حساب کنید تا هم بخش فنی کلاس آنلاین را بر عهده بگیریم و هم مهارت های اولیه کار کردن با نرم افزار کلاس آنلاین را در حد نیاز به شما آموزش دهیم.

چون اگر بار اولتان باشد که می خواهید کلاس آنلاین برگزار کنید امکان دارد نتوانید همزمان بر روی مباحث اجرایی و برگزاری کلاس آنلاین، اطلاع رسانی کلاس آنلاین و تهیه فایل ارائه کلاس تمرکز کنید.

شاید از خودتان بپرسید این مورد چه کمکی در طراحی اسلایدهای کلاس آنلاین می کند؟ پاسخ به این سوال ساده است. چرا که اگر شما اسلایدهای کلاس آنلاینتان را آماده کنید اما نتوانید از ابزارهای جانبی که نرم افزار کلاس آنلاین برای شما فراهم کرده است استفاده نمایید در حین سخنرانی با مشکل مواجه خواهید شد.

فرض کنید در حین ارائه نتوانید از ابزار پوینتر یا وایت برد استفاده کنید و یا حتی نتوانید اسلایدهای فایل ارائه را تغییر بدهید.

اگر آموزشگاه شما برگزار کننده کلاس آنلاین است فایل های ارائه کلاس های آنلاین می توانند بهترین راه برای گسترش نام و برند آموزشگاه و یا خدمات شما باشند و یا اگر به صورت شخصی کلاس آنلاین برگزار می کنید فایل های ارائه باعث تقویت برند شخصی شما خواهند شد. با استفاده از این نکات ساده اما اثر بخش، شما در مسیر درستی برای برگزاری یک کلاس آنلاین موفق در حال حرکت می باشید.