با مشکلات فنی در برگزاری کلاس آنلاین آموزش زبان چه باید کرد؟

چه کنیم وقتی همه چیز جوری که فکر می کردیم پیش نرفت؟

پس از تصمیم گیری در خصوص برگزاری یک کلاس آنلاین آموزش زبان، کارهای زیادی هستند که باید در موردشان برنامه ریزی های لازم صورت گیرد. برای برگزاری کلاس آنلاین باید زمان و انرژی کافی صرف کنید و با برنامه ریزی هایی که از قبل انجام شده است هر مرحله را پشت سر بگذارید.

گاهی با وجود آن که همه مراحل مطابق برنامه پیش رفته است و تمامی تست های لازم در مورد زیرساخت برگزاری کلاس آنلاین انجام شده، ممکن است در حین برگزاری رویدادهای آنلاین ایرادات فنی رخ داده و باعث ایجاد اختلال در روند برگزاری شوند.

 • در این مواقع چه کارهایی باید انجام دهید؟
 • چه برخوردی با افرادی که در کلاس آنلاین شما حاضر شده اند داشته باشید؟

در ادامه سعی کرده ایم تا به این سوالات پاسخ دهیم و به شما در برگزاری هر چه بهتر کلاس های آنلاین تان کمک کنیم.

البته به آن معنا نیست که برگزاری کلاس آنلاین امکان پذیر نیست. گاهی با وجود این که تمامی مراحل از قبل چک شده اند ممکن است با مشکل و ایرادات فنی مواجه شوید و همواره احتمال بروز مشکلی فنی وجود دارد پس چه بهتر که شما از قبل آمادگی لازم برای مواجه شدن با این قبیل مشکلات را داشته باشید و برای کلاس آنلاین تان برنامه جایگزین تهیه کنید.

حتما برای برگزاری کلاس آنلاین یک دستیار داشته باشید.

اگر برگزاری و اجرای کلاس آنلاین را خودتان بر عهده دارید و استاد کلاس آنلاین نیز هستید، حتما شخصی را به عنوان دستیار برای حضور در کلاس آنلاین در نظر بگیرید تا به نوعی در برگزاری و مدیریت کلاس آنلاین به شما کمک کند. در صورتی که برگزاری کلاس آنلاین را بر عهده یک تیم برگزار کننده کلاس آنلاین گذاشته اید از این بابت نگرانی نخواهید داشت چون آن ها در زمان برگزاری کلاس آنلاین، آنلاین هستند و در کلاس آنلاین حضور دارند.

برنامه جایگزینی برای مشکلات فنی کلاس آنلاین داشته باشید.

اگر مشکلی پیش بیاید چه می کنید؟

حتما پیش از کلاس آنلاین درباره موارد زیر تصمیم بگیرید:

 • اگر صدای مدرس به درستی شنیده نشود یا کیفیت آن مطلوب نباشد.
 • اگر سرعت اینترنت شما افت کند و یا اتصال شما به اینترنت قطع شود.
 • نرم افزاری کار نکند.

هنگام مواجهه با مشکلات بزرگتری که برگزاری کلاس آنلاین را مختل می کنند بهترین روش این است که صادقانه و مستقیم وجود مشکل را با زبان آموزان در میان بگذارید. پس قبل از کلاس آنلاین، خود را برای این شرایط آماده کنید و در مورد نحوه برقراری ارتباط و ارائه توضیحات تصمیم خود را بگیرید.

فارغ از نوع مشکلی که با آن مواجه می شوید می توانید هر یک از راه حل های زیر را در پیش بگیرید:

 • از چت عمومی استفاده کنید، یعنی توضیحات خود را به شکل نوشتاری ارائه دهید.
 • می توانید به صورت صوتی وصل شوید و صحبت کنید.
 • می توانید ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان استراحت در نظر بگیرید تا مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید.
 • می توانید از ابزار تایپی که در محیط برگزاری کلاس آنلاین وجود دارد استفاده نمایید و بنویسید: مشکلی فنی برای ما پیش آمده، لطفا تا زمانی که این مشکل حل می شود شکیبا باشید و در کنار ما بمانید.
 • می توانید تصویری که القا کننده آرامش و راحتی باشد (مثلا تصویر ساحلی آرام را بگذارید) با این نوشته که لطفا ۵ دقیقه استراحت کنید، ما در حال برطرف کردن مشکلات فنی هستیم را آماده نمایید.
 • بدترین سناریو این است که شما با مشکلی مواجه شده اید که غیر قابل حل باشد (مانند قطع شدن برق مکان برگزاری کلاس آنلاین) در این حالت کلاس آنلاین را به پایان برسانید و مشکل پیش آمده را توضیح داده و از کاربران عذر خواهی کنید و به آن ها این اطمینان را دهید که کلاس آنلاین مجددا برگزار خواهد شد و تاریخ و زمان برگزاری کلاس آنلاین را از طریق ایمیل و یا پیامک به آن ها اطلاع می دهید.
 • همیشه سعی کنید در این شرایط آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید چون همه با این مشکلات دست کم یک بار مواجه می شوند پس روحیه خود را حفظ کرده و این انرژی مثبت و خونسردی را به زبان آموزان نیز منتقل کنید. چون افراد نیز به شکل ناخودآگاه از شما این احساس آرامش و خونسردی را دریافت خواهند کرد. همان طور که تا به حال متوجه شده اید برگزاری یک کلاس آنلاین موفق و با کیفیت نیازمند تمرین و کسب تجربه است. پس سعی کنید پیش از کلاس آنلاین تا جایی که می توانید با زیرساخت برگزاری کلاس آنلاین آشنایی لازم را داشته باشید.
 • و مهم ترین نکته این که هیچ وقت در کلاس آنلاین تنها نباشید و از دوستان یا همکاران خود بخواهید در زمان برگزاری کلاس آنلاین کنار شما باشند.