۴ مورد ضروری برای برگزاری یک دوره آنلاین آموزش زبان بی نقص و موفق

مزیت کلاس های آنلاین در این است که از هر جا و مکانی و در هر زمان قابل برگزاری است و خیلی راحت می توانیم در آن ها شرکت کنیم. روز به روز بر تعداد کلاس ها و دوره های آنلاین اضافه شده و افراد با انبوهی از کلاس های آنلاین آموزش زبان مواجه می شوند و گزینه های متعددی پیش روی آن هاست. چه کاری باید انجام دهیم تا بتوانیم انتخاب نخست افراد باشیم و آنها را قانع کنیم تا در کلاس آنلاین ما ثبت نام کنند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت یک کلاس / دوره آنلاین آموزش زبان بی نقص برگزار کنید. اما چطور؟ می خواهیم در این مقاله بایدهای اصلی برگزاری یک کلاس آنلاین بی نقص و موفق را با شما در میان بگذاریم.

هیچ وقت این جمله را از یاد نبرید: زمانی یک کلاس آنلاین آموزش زبان برای شما و حرفه تان موثر خواهد بود که بتوانید به درستی آن را اجرا و برگزار کنید و برگزاری کلاس آنلاین هم بر خلاف تصور کار آسانی نیست.

با برگزاری کلاسهای آنلاین مختلف تجارب زیادی کسب می کنیم، مثلا فلان محتوا را چگونه ارائه بدهیم بهتر است، مخاطبان ما چه افرادی باشند، از چه کانال های ارتباطی برای اطلاع رسانی کلاس ها یا دوره های آنلاین مان استفاده کنیم و یا این که برای برگزاری یک کلاس آنلاین خوب و بدون مشکل فنی چه کارهایی را باید انجام دهیم.

۴ مورد ضروری برای برگزاری یک کلاس آنلاین آموزش زبان بی نقص و موفق

۱- کیفیت محتوای ارائه شده در کلاس

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که متاسفانه بسیاری از اساتید و برگزار کنندگان کلاس های آنلاین انجام می دهند این است که تنها تمرکزشان را بر روی ثبت نام زبان آموز می گذارند و نه بر روی محتوایی که قرار است در کلاس شان ارایه شود. اگر قصد برگزاری کلاس آنلاین دارید بی شک از مهم ترین اهداف شما افزایش ثبت نامی کلاس های آنلاین تان یا دستیابی به زبان آموزان بالقوه است اما نمی توانید این انتظار را داشته باشید که این زبان آموزان در کلاس آنلاین تان حاضر شوند اما محتوای مناسبی به آن ها ارائه نشود.

در اولین قدم باید محتوای خوب و کاربردی به زبان آموزان تان ارائه دهید، نه این که محتوای کلاس آنلاین شما بی کیفیت باشد و با صرف برگزاری کلاس آنلاین، انتظار دریافت ثبت نامی بیشتر هم برای دوره های تان داشته باشید. پس نمی شود از کیفیت محتوای ارایه شده در کلاس آنلاین چشم پوشی کرد. رضایت زبان آموزان از محتوای کلاس آنلاین تان خود به خود باعث شکل گیری اعتماد در آن ها شده و در عین حال به افزایش ثبت نامی دوره های آموزش زبان تان در زبانیکا کمک شایانی خواهد کرد.

یکی از کلیدهای موفقیت در تدریس آنلاین ایجاد اعتماد در زبان آموزان بوده که نهایتا منجر به افزایش تعداد ثبت نامی های شما شده و به مرور زمان درآمدتان نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

اجزای تشکیل دهنده محتوای کلاس آنلاین

محتوای کلاس آنلاین از ۳ جزء تشکیل می شود:

۱-  ارائه

در این بخش نیاز هست به سوالات زیر پاسخ بدهید:

  • آیا کلاس آنلاین شما حرفه ای به نظر می رسد؟
  • قبلا تمرین های لازم را برای برگزاری کلاس آنلاین انجام داده اید؟
  • می توانید با نرم افزار کلاس آنلاین به راحتی کار کنید؟
  • آیا می توانید مطالبی را که برای کلاس آماده کرده اید به موقع ارائه بدهید؟
  • در فایل ارائه خود از چه رنگ ها، تصاویر و گرافیکی استفاده کرده اید؟

به این نکته حتما توجه کنید که: مخاطبان حاضر در کلاس آنلاین آموزش زبان شما از روی ظاهر و آن چیزی که می بینند در مورد شما قضاوت می کنند.

در هنگام آماده سازی فایل ارائه کلاس آنلاین سطح زبان آموزان خود را در نظر بگیرید. مثلا ممکن است زبان آموزان کلاس آنلاین شما اعضای یک شرکت باشند که در این حالت بهتر است پاورپوینتی که آماده می کنید رسمی باشد. برای آماده سازی فایل ارائه کلاس آنلاین می توانید مقاله تهیه فایل ارائه کلاس آنلاین، بایدها و نبایدها را مطالعه نمایید.

۲-  فن بیان و انتقال مطالب در کلاس آنلاین

آیا از آن دسته از اشخاصی هستید که می توانند مطالب را به صورت سرگرم کننده مطرح کنند؟ آیا می توانید دانسته ها و مطالب خود را واضح و دقیق بیان کنید؟

برای این که بتوانید ارائه جذابی داشته باشید و به خوبی صحبت کنید لازم نیست حتما یک سخنران حرفه ای باشید. اگر در این بخش مشکل دارید می توانید از افرادی که در این زمینه مهارت دارند برای آماده سازی متن ارائه و سخنرانی تان کمک بگیرید.

۳-  تعامل با مخاطبان کلاس آنلاین

بی شک شما باید با زبان آموزان حاضر در کلاس آنلاین تان تعامل داشته باشید. به سوالاتشان پاسخ دهید و به صورت آنی بازخورد دهید. قطعا می دانید که امکان ارائه بازخورد آنی یکی از مزیت های استثنائی برگزاری کلاس های آنلاین است، از آن غافل نشوید.

این افراد با هدف یادگیری در کلاس آنلاین آموزش زبان شما ثبت نام کرده اند پس دانش، تجربه و هر چیزی که می دانید را در اختیار آن ها قرار دهید. این موضوع نیز به افزایش اعتماد آنها به شما و در نتیجه بیشتر شدن ثبت نامی های کلاس های آنلاین تان کمک شایانی می کند.

۲- زمان بندی کلاس

زمان بندی یکی دیگر از بایدهای اصلی برگزاری یک کلاس آنلاین بی نقص و موفق است. زمان بندی کلاس آنلاین  جهات زیر دارای اهمیت است:

1- زمان مناسبی را برای برگزاری کلاس آنلاین خود انتخاب کنید یعنی ساعتی را برای کلاس آنلاین انتخاب کنید که هم برای شما و هم برای زبان آموزانتان مناسب باشد و بتوانند در کلاس آنلاین حضور پیدا کنند. مثلا اگر کلاس آنلاین تان را دقیقا ساعتی برگزار کنید که قرار است بازی فوتبال ایران و اسپانیا برگزار شود و هر کس اگر فوتبالی هم نباشد قطعا به عشق ایران از جلوی تلویزیون تکان نخواهد خورد و در بهترین حالت ۳-۲ نفر در کلاس آنلاین شما آنلاین خواهند شد!

پس در زمان انتخاب ساعت و تاریخ برگزاری کلاس آنلاین حواستان به تقویم و رویدادهای عمومی باشد.

۲-  تازه یک روز مانده به کلاس آنلاین شروع به تبلیغ نکنید. توصیه می کنیم حداقل یک ماه قبل از برگزاری کلاس آنلاین تبلیغات را انجام بدهید. ممکن است تعداد زیادی از افراد همان روزهای اول در کلاس آنلاین تان ثبت نام کنند برای این که تاریخ برگزای کلاس آنلاین را فراموش نکنند پیشنهاد می کنیم یک روز پیش از برگزاری کلاس آنلاین و روز برگزاری کلاس آنلاین ایمیل یادآوری را برای آنها ارسال کنید. همچنین می توانید در شبکه های اجتماعی که در آنها فعال هستید شمارش معکوس را هم انجام دهید.

۳- در مورد مدت زمان کلاس آنلاین هم باید تصمیم بگیرید یعنی می خواهید کلاس آنلاین تان چند ساعته باشد. اگر زبان آموزان شما افراد پرمشغله ای هستند و در بین مشغله هایی که دارند زمانی را به کلاس آنلاین شما اختصاص می دهند ۶۰ دقیقه می تواند زمان مناسبی برای ارائه محتوا به این افراد باشد. برای افراد عادی کلاس 90 دقیقه ای توصیه می شود.

۳- آماده سازی

تا به اینجا با ۲ باید، یعنی محتوا و زمان بندی آشنا شدیم اما شاید بتوان گفت یکی دیگر از مهم ترین بایدهای برگزاری یک کلاس آنلاین بی نقص و موفق، آماده سازی است.

عنوان جالبی برای کلاس آنلاینتان انتخاب کنید. پیشتر در مقالات قبلی گفتیم که عنوان کلاس آنلاین باید واضح و متقاعد کننده باشد. می توانید یک ویدئوی کوتاه تهیه کنید و یا یک مقاله بنویسید و در آن توضیح دهید که در کلاس آنلاین به چه موضوعی پرداخته خواهد شد و چرا ثبت نام و حضور در این کلاس آنلاین مهم است.

اگر ویدئوی معرفی یک دقیقه ای باشد می توانید آن را به راحتی در صفحه اینستاگرام خود نیز منتشر کنید. ما در مقالات بعدی در مورد روش های تبلیغ کلاس آنلاین قبل، حین و بعد از برگزاری به صورت مفصل در مورد تهیه ویدئوی معرفی کلاس آنلاین صحبت خواهیم کرد.

الان دیگر زمان مناسبی برای انجام تبلیغات کلاس آنلاین است. در شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی کنید و بگویید که کلاس آنلاین تان رایگان است و یا اگر هزینه ای دریافت می کنید توضیح دهید که این قیمت فقط برای یک زمان محدودی قابل استفاده است و بعد از آن تغییر می کند.

مهارت های ارائه خود را تقویت کنید. اگر برای بار اول است که می خواهید کلاس آنلاینی را برگزار کنید می توانید پیش از فرا رسیدن روز برگزاری، بخشی از فایل خود را ارائه بدهید و آن را ضبط کنید و ویدئوی ضبط شده را همراه با دوستان و خانواده خود ببینید و گوش دهید تا نقاط ضعف ارائه خود را پیدا کنید و برای رفع کردن آن ها تلاش کنید.

تا زمانی که ایرادات ارائه تان به صورت کامل برطرف نشده است این کار را ادامه دهید و در کنار آن می توانید از افرادی که در زمینه سخنوری مهارت دارند کمک بگیرید.

۴-  نبود مشکلات فنی در کلاس آنلاین

بخش فنی کلاس آنلاین مهم ترین باید برگزاری یک کلاس آنلاین بی نقص و حرفه ای است و نمی توان به راحتی از کنار آن عبور کرد. چون تمام تلاش هایی که برای آماده سازی محتوای کلاس آنلاین کرده اید با یک مشکل فنی از بین خواهد رفت.

اگر در حین برگزاری کلاس آنلاین و در حالی که صحبت می کنید اینترنت شما قطع و وصل شود بدون شک کاربر تجربه خوبی را از حضور در کلاس آنلاین شما نخواهد داشت. پیشنهاد می کنیم حتما چند روز پیش از برگزاری کلاس آنلاین تست های لازم در خصوص استفاده از نرم افزار کلاس آنلاین را انجام دهید و وضعیت اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

تسلط بر مطالبی که می خواهید بیان کنید یک بخش از کار است اما بخش دیگر آن مربوط به تسلط کافی داشتن بر روی نرم افزار کلاس آنلاین است. اگر نتوانید با نرم افزار کار کنید و یا در کلاس آنلاین همکار یا همراهی نداشته باشید تا در مورد مسائل اجرایی و فنی کلاس آنلاین به شما کمک نکند با مشکل مواجه خواهید شد مخصوصا اگر اولین کلاس آنلاینتان باشد.

اگر می خواهید از بخش فنی کلاس آنلاین اطمینان حاصل کنید می توانید از تیم پشتیبانی زبانیکا کمک بگیرید چون ما خدمات پشتیبانی هم ارائه می دهیم و نیازی نیست نگران مشکلات فنی خودتان و مخاطبانتان باشید.