راه های برگزاری یک کلاس آنلاین آموزش زبان ناموفق!

همان طور که پیشتر نیز اشاره شد، کلاس آنلاین روش فوق العاده ای برای برقراری ارتباط با افراد جدید و گسترش روابط فعلی مان است.

با برگزاری کلاس آنلاین می توانید با یک تیر ۲ نشان بزنید، هم خدماتتان را معرفی کنید و هم محتوای آموزشی مناسبی را با مشتریان بالقوه تان به اشتراک بگذارید. البته قبل از اینکه تصمیم به برگزاری کلاس آنلاین بگیرید و هزینه کنید، بهترین کار این است که مشخص کنید اصلا هدفتان از برگزاری کلاس آنلاین چیست؟

برای برگزاری یک کلاس آنلاین ناموفق کافیست راه هایی که در این مقاله گفته ایم را مو به مو انجام بدهید. همراه ما باشید تا راه های برگزاری یک کلاس آنلاین ناموفق را مرور کنیم.

عمل نکردن به وعده ای که داده بودید

باور کنید بسیاری از موسسات و مدرسانی که وارد حوزه برگزاری کلاس آنلاین می شوند این خطا را انجام می دهند. هدف ما هر چیزی هم که باشد این اجازه را نداریم که وقت زبان آموزانمان را هدر دهیم. در هر صورت باید محتوای مناسب و مفیدی را برای کلاس آنلاین آماده و ارائه کنیم. اما با این حال برخی از اساتید و سازمان ها، کلاس های آنلاینی را برگزار می کنند که کاربران از محتوای آن رضایت ندارند.

برای مثال استاد کلاس آنلاین مطالبی را ارائه می دهد که فکر می کند مخاطبان خواهان شنیدن آن هستند در حالی که هیچ شناختی از آن ها ندارد یا برای راحتی کار خود از پاورپوینت آماده ای که قبلا داشته استفاده می کند و حتی به خودش زحمت نمی دهد که مطالب جدیدی را به آن اضافه کند. بدون تعارف این یعنی شما برای زبان آموزان خود ارزشی قائل نیستید.

بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد این است که استاد در توضیحات و سرفصل های کلاس آنلاین چیزهای دیگری را بنویسد اما فایل ارائه او و صحبت هایش در زمان کلاس آنلاین کمترین شباهتی به سرفصل های مطرح شده نداشته باشد.

برای مثال چندی پیش پشتیبانی کلاس آنلاینی را برای موسسه ای انجام می دادیم که متاسفانه مدرس کلاس آنلاین به سرفصل هایی که در حین تبلیغات کلاس آنلاین ذکر کرده بودند نپرداخته بود و همین موضوع باعث نارضایتی مخاطبان آن ها شد.

پس حواستان به سرفصل هایی که در حین تبلیغات کلاس آنلاین می نویسید و یا مطالبی که می گویید باشد چون بعد از برگزاری کلاس آنلاین شما می مانید و زبان آموزانی ناراضی. زبان آموزان ناراضی ای که دیگر حاضر نیستند برای شرکت در کلاس های آنلاین شما هزینه ای را پرداخت کنند.

مدیریت زمان نادرست

یکی دیگر از اتفاقاتی که ممکن است در حین کلاس آنلاین بیفتد این است که وقت کم بیاوریم. یعنی چی؟

یعنی استاد پس از یک ساعت صحبت کردن تنها یک سوم از مطالبی را که برای کلاس آنلاین آماده کرده بود را بیان می کند و بیشتر از نصف مطالب باقی می ماند. در ادامه استاد تلاش می کند تا به سرعت در زمان های پایانی کلاس آنلاین مطالب باقی مانده را ارائه دهد. در این شرایط وی برای اینکه مطالب خود را بیان کند قید پاسخگویی به سوالات کاربران را می زند.

محدود کردن زمان پرسش و پاسخ کاربران، کسانی که بی صبرانه منتظر بوده اند تا بتوانند سوالات خود را در زمان پرسش و پاسخ مطرح و یا مساله مبهمی را روشن کنند باعث ناامیدی آن ها می شود. چون قطعا شخصی که در کلاس آنلاینی ثبت نام می کند سوالی یا مشکلی در مورد موضوع کلاس آنلاین داشته و به دنبال یافتن پاسخی برای آن است.

اگر شما هم با مشکل کمبود زمان مواجه شدید، پیشنهاد می کنیم موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • از برخی از اسلایدهایتان عبور و تنها نکات اصلی و لپ مطلب را بیان کنید تا بتوانید زمان کافی برای پرسش و پاسخ داشته باشید.
  • در پایان کلاس آنلاین شماره تماستان، آیدی تلگرام و یا ایمیل خود را در اختیار کاربران قرار بدهید تا بتوانند از این طریق سوالاتشان را از شما بپرسند.
  • یک کلاس آنلاین نیم ساعته به پرسش و پاسخ کاربران اختصاص بدهید.
  • یا یک گروه تلگرامی مخصوص کلاس آنلاین تشکیل بدهید.

فراموش کنید کلاس آنلاین را ضبط کنید

امیدوارم این اتفاق هیچ وقت برای شما نیفتد. اصلا تجربه خوبی نیست.

شما باید تمام کلاس های آنلاین تان را ضبط کنید چه قرار باشد ویدئوی کلاس آنلاین را برای کاربران ارسال کنید چه قرار نباشد. ویدئوی ضبط شده کلاس آنلاین یک دارایی خوب محسوب می شود. چرا؟ چون از طریق فروش ویدئوی کلاس آنلاین تان در زبانیکا هم می توانید درآمد کسب کنید.

چند راه حل برای این که یادتان نرود کلاس آنلاین را ضبط کنید:

یک راه حل برای فراموش نکردن ضبط کلاس آنلاین این است که بر روی یک برگه بزرگ بنویسید: «یادت نره کلاس آنلاین رو ضبط کنی» و آن برگه را بر روی مانیتور لپ تاپ یا کامپیوتر خود بچسبانید تا جلوی چشمانتان باشد.

راه حل دیگر استفاده از قابلیت استیکی نوت است که در ویندوز لپ تاپ یا کامپیوتر شما وجود دارد و دیگر نیازی به چسباندن برگه روی مانیتور نیست. با این کار اگر خودتان هم بخواهید دیگر محال است یادتان برود کلاس آنلاین را ضبط کنید.

فقط راجع به خودتان در کلاس آنلاین صحبت کنید

همه اساتید و یا موسسات آموزش زبان تمایل دارند که خودشان را معرفی کنند. این کار خیلی هم خوب است اما به شرطی که زمان زیادی را از ما نگیرد. پیشنهاد می کنم که از بخش معرفی خیلی سریع عبور کنید و به بیان مطالب اصلی بپردازید.

هیچ وقت فراموش نکنید که وظیفه اصلی همه ما در زمان برگزاری کلاس آنلاین باید ارائه دانش و تجربه باشد نه فقط تبلیغ خودمان و کسب و کارمان! 

فایل ارائه کلاس آنلاین آموزش زبان یا جنگل آمازون؟!

یکی از بدترین اتفاقاتی که می شه تجربه کرد حضور در کلاس آنلاینی است که در پاورپوینت آن متن های زیاد و طولانی نوشته شده باشد و استاد کلمه به کلمه آن را بخواند. در این شرایط ما حس می کنیم انگار کسی از روی کتاب متنی را با صدای بلند برای ما می خواند.

شما خودتان را به جای کاربر بگذارید. چه احساسی خواهید داشت؟ قطعا دلتان می خواهد استاد هر چه زودتر حرف هایش را تمام کند. اما چکار کنیم که این اتفاق برای مان نیفتد:

  • حتما از جلوه های بصری که می توانند مکمل صحبت های شما و بیان کننده نکات مهم باشند استفاده کنید.
  • اسلایدهایی که نوشته های زیادی دارند را با مثال ها یا جزئیات جذاب یا مفید جایگزین کنید.
  • مطالب مهم را به صورت بولت پوینت بنویسید.
  • می توانید از یک شخص که یا همکار شما و یا پشتیبان کلاس آنلاین است بخواهید که در حین ارائه شما و برای تکمیل صحبت هایتان آدرس های مطالب مفید یا تکمیلی را در بخش چت ارسال کند تا زبان آموزان تان برای کسب اطلاعات بیشتر به این وب سایت ها مراجعه کنند. پشتیبان زبانیکا علاوه بر اینکه دستیار فنی است به عنوان دستیار آموزشی این کارها را در کلاس آنلاین انجام می دهد.